Jak vypadá rovnováha- v prostoru i životě

Po zahradě nám ťapou čtyři indičtí běžci. Pořídili jsme si kachny, protože milují konzumaci slimáků a dávají jim přednost před vším ostatním. Pro mě je rozdíl po ránu pouštět z domečku nadšenou drůbež, která okamžitě začíná vesele běhat po pozemku, nebo nerudně obhlížet ožranou zeleninu a sbírat, odnášet a likvidovat malé slizké tvory, kteří se nechtějí spokojit s částí sazenic, ale nevybíravě nakusují všechno… Moc ráda se na kachny dívám. Žijeme vedle sebe, ale svět vnímáme z jiné perspektivy. Radost, rovnováha či pocit bezpečí u nich pramení naprosto z odlišných věcí.

Nic není špatně

„Pipiny“ milují déšť. Čím je venku hnusněji, zamračeněji a zkrátka pod psa, tím stoupá jejich nadšení. Radostně čvachtají v loužích, plácají křídly, dělají holubičky, ba dokonce se pokouší létat. Každý mokrý den prožívají s obdivuhodnou vitalitou a entusiasmem. Ve chvílích, kdy se náš pes pokouší schovat pod postel, abychom ho náhodou nevystrčili za dveře, kachny běhají po pozemku a nádherně vychutnávají každý okamžik…

Při pohledu na ně si znovu a opětovně připomínám, že moudrá příroda vytvořila rovnováhu. Neexistuje špatné počasí. Každý čas je stvořen někomu k radosti, obsahuje jinou energii, rozdílnou kvalitu. Vždy záleží pouze na tom, zda dokážeme rozpoznat jeho přínos, nebo budeme zdůrazňovat pouze negativa.

I podzim má svoje benefity

Je to stejné jako s podzimem. Můžeme ho chápat jako mrzuté období plné bláta, dlouhého schnutí prádla a chladu vkrádajícího se do dlaní. Jenže stejně tak můžeme svět kolem sebe vnímat jako famózní výtvarné plátno plné neotřelých barevných kombinací a zšeřelé podvečerní chvilky milovat pro tu úžasnou možnost se zavrtat do deky a konečně si po půl roce aktivity odpočinout, věci si promyslet, prozkoumat je do hloubky.

Práci musí střídat odpočinek

Během roku se střídají období bouřlivé aktivity s klidným, meditativním časem. I náš domov by měl být přizpůsobený pro všechny stránky našeho života. V každém domě nebo bytě by měl být aktivnější prostor, ve kterém se nám bude dobře pracovat, komunikovat, přijímat návštěvy…zkrátka místo, kam za námi bude vplouvat okolní svět a my na něj budeme s chutí a dostatkem energie reagovat. Zároveň bychom si měli vytvořit koutek vhodný k odpočinku a relaxaci, kde se budeme schopni uvolnit, nadechnout, dopřát si meditaci či ozdravné nicnedělání.

Malé byty – velké výzvy

Zvláště v malých bytech nebývá dosažení rovnováhy aktivních a pasivních míst nijak snadné, protože většinou je nutné využívat pokoje k více účelům. O to pečlivěji je však třeba vyvážit barevnost, tvary nábytku, jaké jsou použité materiály.

Pokud všude nacházíme pouze ostré hrany, strohé linie, pevný materiál, těžko se uvolníme. Naopak přemíra dekorací, měkkého nábytku a textilií může vést k pasivitě. Činnosti vyžadující akci a rozhodnost budou na takovém místě velmi namáhavé.

Poučme se z praxe

Berme práci s prostorem jako hru. Vynechme pojmy dobře a špatně a pozorujme sebe a svůj byt či kancelář. Jak se cítím? Mohu v tomto prostoru pracovat? Jsem aktivní, nebo popíjím pátou kávu a pořád se nemám k žádnému činu? Přemýšlejme. Co by se změnilo, kdyby…

Dívejme se na sebe a svůj prostor vlídně. Využijme všech svých i jeho možností. Zamysleme se, zda se věci, které se nám nelíbí, dají nějak změnit a udělejme to. Všechno, co při proměnách prostoru prožíváme, je cenná zkušenost, která nás obohatí, přinese další impulsy do našeho života.

Užívejte si plískanic

Pro tento podzimní čas platí dvojnásob: hrajte si, promýšlejte, analyzujte a tvořte… a až se budete dívat na zamračenou oblohu nebo Vám bude deštivo v duši, vzpomeňte si na indické běžce a zkuste se dívat na svět z jiného úhlu pohledu.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář