Každý má právo uplatňovat svoje měřítka vkusu, ale vždy, když jedu kolem malého postaršího domku se zahrádkou, říkám si, zda je nutné, aby jeho obyvatelé žili v takovém chaosu. Slávka se Štěpánem, kteří zde bydlí, milují hromadění,sbírání a schraňování věcí všeho druhu. Odlišovat se není podle Feng Shui nijak špatné, ba naopak. Upoutat na svůj dům, dveře okouzlené pohledy kolemjdoucích je v pořádku, jenže tady místo harmonie vládne chaos křiklavé nesourodé barevnosti a mnohotvarosti, který mě nutí k lítostivému zamyšlení.
Harmonii neprospívá přeplněnost
Umění Feng Shui učí harmonii pěti základních prvků. Prostor měl být přiměřeně plným i dostatečně prázdným zároveň. Tady je jednoznačně přeplněno. Na pozemku i v domě visí, stojí, leží nějaké drobnosti, doplňky, části sbírky. Všeho je jaksi moc. Při pohledu na spousty maličkostí je mi až úzko, protože za zdánlivou pestrostí se skrývá chudoba. Slávka se Štěpánem nemají peněz na zbyt. Oba chodí do zaměstnání, ale jejich příjmy jsou nízké a sotva pokryjí základní nároky čtyřčlenné rodiny.
Sbírat se dá ledacos
Slávka miluje keramické džbánečky, a tak je po vzoru venkovských hospodyněk a nehledě na jejich kondici věší na svůj kovový plot. Od branky ke vchodu i do zahrádky mezi písek a zbytky různého stavebního materiálu postavila osázené květináče. Naštěstí milosrdná příroda přes léto zakryje nepořádek veselou směsí muškátů a petúnií. Kdyby na nás téměř z pod každé rostlinky nekoukali sádroví trpaslíci v různých pozicích, působil by prostor téměř idylicky. Na předzahrádce se kdysi vypínala mohutná jabloň, ale časem uschla. Majitelé jí ořezali všechny tenké větvičky. Na konce smutného torza navlékli barevné skleněné koule. Červenou, fialovou, šedou… I ostatní stromy, keře a pařezy jsou ověšeny různými dekoracemi – dřevění ptáčci, balónky, plastové větrníky, pružina s panáčkem…
Štěpán chová dravce, pro něž na zahradě vlastnoručně staví obrovské voliéry, sbírá hezky tvarované láhve od alkoholu, plechovky od kávy.
Hromadění věcí nepřináší bohatství
Střádání vyvěrá ze strachu z nouze. Válečná období sklon k vytváření zásob věcí ještě podpořila a generace našich babiček a maminek nám ho výchovou předaly. Objevit venkovskou usedlost, ve které nejsou „nasysleny“ předměty po několika generacích, se Vám může stát pouze zázrakem. Přesto právě pud po „hamounění“, hromadění, vršení a kumulování jakéhokoli majetku může vést k chudobě.
Udělejme místo pro změnu
Ve Feng Shui existuje docela jasné pravidlo, které říká, že pokud není v prostoru místo, nemohou přijít nové příležitosti, změny ani bohatství. Tím, že svůj prostor zaskládáme věcmi, které by se jednou mohly hodit, nedáme šanci, aby přišla skutečná prosperita.
Drobnosti vyvolávají únavu
Některé hračky a doplňky jsou krásné, ale jejich velké množství unavuje oči a mysl, nenechá vás odpočinout. Pořád musíte být ve střehu, o něčem přemýšlet. Vyhýbat se věcem. Dělat malé a zase velké kroky. Na zahradě obejít jezírko, osázenou pneumatiku, vyhnout se nadzemnímu bazénu, v domě je zase třeba utřít prach snad z tisíce hloupostí.
Příliš velké množství věcí rozptyluje naši pozornost, dovoluje myšlenkám, aby se rojily jako hejno neodbytných komárů a znovu a znovu se vracely do naší hlavy. Občas se se Slávkou potkáme a tu si mně stěžuje na nedostatek času a únavu, na to, že žije v nekonečném a neměnném chvatu. Vůbec se jí nedivím. Má kolem sebe tolik věcí, na které musí myslet a řešit, že na odpočinek a možná i plány do budoucna nemá čas.
Proměnou prostoru změníme sebe
Vždy, když jedu kolem jejich zahrádky, napadá mě troufalá myšlenka, jak by se jejich život změnil, kdyby se zbavili hloupostí, omezili hromadění, lépe promýšleli, do čeho budou svoje peníze investovat a nechali energii, aby volně proudila jejich zahradou i domem. Pravděpodobně by se z nich stali jiní lidé. Nejsem si však jistá, že by o takovou změnu doopravdy stáli.
Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui
Napsat komentář