Jak můžeme přivítat zimu podle Feng Shui

Ať si kdo chce, co chce, říká, nemám ráda období zmrzlých konečků prstů, kdy obraz krajiny vybledá do střízlivé šedé a nenápadné hnědi, ale miluji, když kulisy večerních procházek připomínající tmavý čárový lept s akvatintou od posmutnělého grafika prozáří tisíce světel a ozdob. Na dveřích, brankách, lucernách, okapech i oknech. Najednou vím, že je kolem život…

Zima podle Feng Shui je obdobím vlády elementu vody, který přináší energii zklidnění a koncentrace, pokojného nahlédnutí do vlastní duše a radostného očekávání zrození nového. Je časem konce i začátku, bilancování, ale také hledání a nalézání nových cest. Možná zní toto tvrzení v souvislosti s haldou úkolů a povinností, kterými jsme sebe v tomto období spoutali, značně nereálně, ale člověk není hračkou poháněnou nějakým perpetuum mobile a nedokáže stále stejně výkonně pracovat. Máme svoje období aktivity i propadů, svůj čas rychlosti, absolutního nasazení i zklidnění a ticha. Zkrátka prožíváme stejné střídání ročních období jako příroda. Na štěstí platí, že můžeme svoji sílu doplňovat ze svého okolí, třeba ze svého domova.

Z prázdné lednice a spíže ani geniální kuchař nevykouzlí večeři o pěti chodech

Vchod do našeho domu či bytu má zásadní vliv na naši energii. Dveřmi přichází osmdesát až devadesát procent její síly. Pokud nedokážeme energii ke vchodu přilákat, bude to stejné, jako bychom se snažili upéci vanilkové rohlíčky bez hladké mouky, cukru, ořechů a vajíčka. Kromě úklidu kolem dveří a energetické očisty celého prostoru obydlí velmi dobře pomáhá i výzdoba, protože přitahuje pozornost, láká. Vyzdobený vchod zve ke vstupu, vlídně vítá.

Každé energii je vlastní jiný materiál, tvar, barevnost i chuť

Učení Feng Shui rozeznává pět základních elementů, typů energií, které ovlivňují prostor kolem nás. Pokud je podpoříme správnou výzdobou, dosáhneme žádoucího souladu. K jaké energii patří vaše vchodové dveře zjistíte podle kompasu. Měření proveďte ve vchodu s čelem namířeným ven.

Zima podle Feng Shui patří k severu

Severní dveře jsou pokojným útočištěm. Podporuje je vodní energie, kterou nejlépe posílíte kruhovým věncem, nebo ozdobou s nepravidelným tvarem. Dejte přednost lesklým, kovovým doplňkům v barvě mědi, zlata a stříbra. Výtečně se hodí sklo, koule. Zlaté, stříbrné, tmavě modré mašle mohou být nepravidelně nařasené. Z přírodních materiálů jsou ideální díky svému tvaru ořechy. Navíc spolu s šiškami oválného nebo kulového tvaru symbolizují hojnost. Přestože ostatní vchody patří pod nadvládu jiných energií, v dalších odstavcích si napíšeme, jak s nimi pracovat.

Zemské energie reprezentují babí léto

Severovýchodní a jihozápadní dveře jsou pod nadvládou zemské energie. Na dveře pořiďte keramické ozdoby. Patří sem malé dárečky ve tvaru krychle. Pokud vytvoříte klasický věnec, ozdobte ho skořicí, šípkem, jeřabinami. Dominantními barvami jsou jemné okry, které můžete obohatit škálou oranžových a červených.

Východ a jihovýchod představují jaro

Východní dveře podporují odvahu, jihovýchodní zase vytrvalost. V obou vládne element dřeva, který nejlépe podpoříte přírodními materiály jako je jehličí, proutí. Energii dřeva charakterizuje kyselá chuť, proto k výzdobě můžete použít jablka nebo pomeranče nejlépe stočené do tvaru rozvíjejících se květů. Stuhy a doplňky vybírejte v zelené, tyrkysové, tmavě modré. K zvýraznění lze použít i červenou. Vyhněte se kovovým ozdobám, zlatu a stříbru. I sem patří ořechy.

Jih patří energii léta

Jižní vchod je pod vlivem energie ohně. Kromě běžného věnce můžete svázat proutky do dvou trojúhelníků a vytvořit na dveře hvězdu. Použijte červené, oranžové ozdoby, jeřabiny, listy cesmíny, břečťanu. K podpoře luxusu přidejte zlatou.

Kov podle Feng Shui bývá spojován s podzimem

Západní i severozápadní směry patří kovovým energiím. Západní podporuje tvořivost, severozápad je doménou muže živitele a veškerého organizování. Energie nejlépe podpoříte kruhovými tvary, zlatou, stříbrnou, šedou i bílou. Nebojte se je doplnit okry, různými odstíny žluté, hnědé. Popusťte uzdu své fantazii a použijte stříbrné, zlaté kuličky, vločky, sněhuláčky… Hodí se sem všechno, co cinká, a tak nakupte rolničky a zvonky.

Důležitý je záměr, proces a vložená energie

Zima podle Feng Shui je časem rozhovorů s blízkými a se sebou samým. Můžeme se modlit, meditovat nebo se ponořit do aktivity nám lidem nejvlastnější, do tvorby. Nezáleží, zda první věnečky budou trochu rozcuchané a lepidlem z tavné pistole si ozdobíme i triko s kalhotami, protože důležité je zaujetí, které do svého díla vkládáme. Naše radost bude zářit z každého detailu, stane se světlem, kterým prozáříme život sobě i ostatním. Věnujeme svoji sílu a pozornost a ona se nám vrátí znásobená.

Facebook komentáře

komentářů

One Comment

Jana Navrátilová

Dobrý den, myslím si, že máme dveře od bytu tímto směrem – severovýchodní a jihozápadní. Je problém na dveře umístit věnec ze živých a suchých květů ? Hledala jsem kde se dalo, ráda bych dveře vyzdobila dle ročního období. Ne vždy se dá sehnat věnec pouze ze živých květů, ale je tam kombinace i suchých květů. Ráda bych dveře měla vyzdobené podle toho jak se mi líbí, myslím, že i to je základ pozitivní energie při vstupu do bytu. Jak hodně se tedy řídit směrem světové strany. A poslední otázka, suché květy v bytě nejsou příliš vhodné, nevadí tedy na věnci na vstupních dveřích, nebo zde jde o akt výzdoby a v tomto ohledu to neplatí ? Děkuji moc za odpověď Jana

Napsat komentář