Proměna – komu v rodině patří vařečka?

Lída začala vařit. Některé změny nemají ambice zatřást celým vesmírem a jejich nicotnost těžko zvedne kohokoli ze sousední ulice z křesla. Pro ty, kterých se však dotýká, může se jednat o zásadní proměnu. I malá proměna dosavadních stereotypů může naznačovat velký životní převrat.

Vaření je v naší společnosti ženskou prací

Lída se mi přiznala, že dnes téměř denně stojí u sporáku, kouzlí dobroty a dokonce ji to docela baví… V naší společnosti patří mezi obvyklé ženské povinnosti nasytit rodinu, ale ona si s přípravou jídla nikdy hlavu příliš nelámala. Pečlivě sice vyvářela polívčičky, míchala kaše, když děti byly malé, ale vaření zdaleka nebylo její vášní. Také proč by mělo.

Lída s Mirkem si vyměnili některé úkoly

Mirek se hrnul ke sporáku o mnoho ochotněji a vaření si náležitě užíval. Jeho jídla bývala skvělá a haldu špinavého nádobí myčka snadno zvládla. Lída sice musela muže po každém vaření náležitě pochválit, ale protože to neznamenalo žádné přetvařování, dělala to náležitě, důkladně a dobrovolně. Víc se jí sice zajídaly babiččiny řeči o tom, jak je to divné, že její syn se musí o všechno starat sám a ani jídlo doma nedostane, ale alespoň stihla uklidit dílnu, „vyvenčit“ před obědem děti a ještě jí zbylo trochu času, aby natřela branku, plot či vrata od garáže. Pokud ona vzala náhodou vařečku do ruky, slyšela manželovo vlídné napomínání, aby do salátu nezapomněla přidat cibulku, jaké koření se nejlépe hodí do guláše,… Jeho slova paradoxně nevedla k vylepšení jejích výkonů, ale k naštvání.

Převládá u Vás jin nebo jang

Muž i žena podle učení Feng Shui v sobě mají určitou porci jangové – mužské a jinové – ženské energie. V dřívějších dobách existoval velmi jasný model muže dobyvatele a živitele  (jangového aktivního principu) a ženy pečující o rodinný krb, starající se o děti a zdraví celé rodiny  (jinového principu). V současné společnosti se rozdíly mezi rolemi muže a ženy stírají. Mnohdy aktivnější – jangová žena žije zcela spokojeně s jinovým – pasivnějším mužem a oběma tato situace vyhovuje.

Problém nastává, když se toto rozložení sil změní. Žena, kupříkladu díky narození dítěte, chce přejít do méně dynamické pozice a partner najednou zjišťuje, že všechno je jinak. Jeho žena po něm chce úplně nové věci a výkony, nutí ho, aby byl průbojnější, víc rozhodoval…

Proměna v prostoru přetváří vztahy

Stejné je to i s prostorem. Pokud změníme stávající rozložení místností, třeba kousek domu přistavíme, může to vyvolat změnu i ve vztazích partnerů. Najednou jim mohou připadat přirozenější činnosti, které dříve nedělali. Přesunou svoji pozornost k jiným cílům. Stanou se aktivnějšími, nebo s větší intenzitou začnou pečovat o teplo svého domova.

Přestavba znamenala narušení stereotypů

S přestavbou domu se Lídě a Mirkovi všechno změnilo. Posunuli kuchyň o něco dál od vchodu, stala se skrytější, jako by intimnější. Lída tam začala chodit častěji. Možná to bylo i tím, že se najednou změnilo rozložení sil celé rodiny. Manžel víc pracoval. Konečně našel způsob, jak uplatnit svoje znalosti. Byl tím, kdo koná, zařizuje, je v pohybu. Na Lídu připadl větší díl péče o chod domácnosti a překvapivě zjistila, že je jí pomalejší, jako by ženštější role bližší. Navíc Mirek už neměl čas dívat se jí pod ruce. Přestal kontrolovat cibulku a byl rád, že bez vlastního úsilí dostane teplé domácí jídlo.

Je ideální, když při změnách partneři neztrácí vzájemné spojení

S věkem a zkušenostmi se často mění naše priority a cíle. Ať chceme nebo ne, stáváme se jinými lidmi. Je skvělé, když dokážeme se svým partnerem komunikovat natolik upřímně, aby dokázal vnímat a sledovat naši cestu. Jedině díky vzájemné vstřícnosti a otevřenosti má vztah naději na přetrvání. Společná cesta plná vzájemné podpory a lásky může být opravdu báječná, inspirující a naplňující.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář