Pokusný králík, mravenec pod drobnohledem, zlatá rybička v akváriu. Tak nějak si občas připadám v domácnosti plné změn. Moje žena je Feng Shui poradkyně.
Když starobylé čínské Feng shui přinesla poprvé před časem domů, začaly se plnit popelnice. Jak se má dostat do života něco nového, když všechno místo zabírají staré krámy, slyšel jsem. A tak se vyhazovalo, přebíralo, čistilo. Chvíli jsem nechápal, ale pak jsem zíral na to, jaké množství věcí, které nepoužíváme, nenosíme nebo jsou rozbité a nefunkční okupovalo naši domácnost.
Nastala fáze dvě. Stěhování pokojů. Sektory, osobní směry, proklínal jsem čínskou harmonii. Ložnice, kde byla dříve pracovna, jídelna na druhé straně domu. Hlavně zavírat WC a sklapovat záchodové prkénko.
A vše plynule přešlo do fáze třetí, nadešlo stěhování nábytku. Stále jsem slyšel, kde je jaký sektor, kam se co hodí a kam co nepatří. Ano jsem loajální manžel. Při troše brblání jsem zapojil svaly a rezignovaně šoupal s věcmi sem a tam.
Bylo hotovo! Mužský skepticky analytický mozek byl rád, že má všechno za sebou a že má opět klid.
Najednou to přišlo. Pomalu, plíživě, pozvolna, ale věci se změnily. Děti se méně hádají a perou. Kde se dříve hromadily věci, tak tam se daří udržovat pořádek. Sedám si rád do nového místa odpočinku, protože síly rychleji regenerují. A spousta dalších drobných změn, jako třeba že návštěvy u nás déle zůstávají, protože se jim u nás líbí.
Feng Shui mne překvapilo, začal jsem se o ně zajímat a pochopil jsem, že ta spousta cize znějících názvů a různých podobenství zvířat a přírodních jevů jsou východním myšlením vyjádřené zákonitosti harmonického života, které byly vyvinuty v největší laboratoři světa. Více než 5000 let bylo na miliardě Číňanů zkoušeno, co funguje a co ne. Dnes bychom moderně řekli, že se jedná o zásady ergonomie prostoru. Vědy o vytváření místa, kde se člověk příjemně cítí a kde se mu dobře daří.
Takže vítej tygře, draku i želvo. Jsem rád, že mám doma Feng Shui poradkyni. Dělá práci, která má smysl. Žije se nám lépe. A žije se lépe i dalším lidem, kterým pomohla, aby se jejich obydlí stalo bezpečným útočištěm a ne nepřítelem v zádech.
David Kopecký
www.davidkopecky.cz
Napsat komentář