„Jak dlouho budeš v dílně?“ zjišťovala jsem včera. Manžel odcházel k sousedovi, aby nám vyměnil olej v autě, a já přemýšlela, jak moc mu vystydne večeře. Již při vyslovení otázky jsem si uvědomila její zbytečnost. Můj muž netušil, kolik a v jaké měně ho bude dnes údržba vozu stát. Podle učení Feng Shui má svět tendenci směřovat k vyváženosti, rovnováze a za všechno, co v životě dostáváme, musíme zaplatit. Někdy penězi, jindy svým časem, pozorností.
Předávání energie může mít různou podobu
Soused opečovává náš vozový park a my mu platíme za práci. Někdy formou peněz, lahvinky pro dobrou náladu a jindy nic nechce. Přesto musí muž zaplatit. Pro tu chvíli se začlení do dílenské komunity, přidržuje trychtýř, svorky a poslouchá. Pokud by odešel, dopustil by se neodpustitelné neomalenosti, urážky vnímané ostřeji, než kdyby dlužil peníze.
V dílně se vine hovor jako líná řeka plná zákrutů a vracejících se proudů, ale přesto je nutné vše vyposlechnout, vnímat staré i nové rodinné historie z okolí. Jsme přistěhovalci, doživotní „naplavenina“. Přesto se učíme, kdo s kým žije, kolik má psů, kachen a kde kdo umřel, protože pozornost je tou nejpevnější měnou, kterou se můžeme za pomoc a přátelství vyrovnat.
Spojení jinu a jangu tvoří rovnováhu
Vlastností energie je proměna, která je vyjádřena dvěma základními kvalitami, jinem a jangem. Jestliže jang je pohybem, aktivitou, světlem, jin je klidem, pasivitou, tmou. Jedno nemůže existovat bez druhého. Soused nám vyměnil v autě olej a za svou aktivitu dostal koncentrovanou pozornost.
Přílišný pohyb vyvolává nečinnost
Jestliže žijeme pouze aktivně, nedoplňujeme naše síly, může se stát, že přeceníme svoje psychické i fyzické možnosti. Koledujeme si o přilákání nějaké „náhody“, která nás zbrzdí. Byť by to měl být výron kotníku…
Slyšela jsem vyprávění o putování cestovatele, které demonstruje extrémní vychýlení z harmonie. Cestovatel putoval s najatými domorodými nosiči džunglí. Šli bez odpočinku jeden den, druhý. Třetího dne začali domorodci reptat a čtvrté ráno se odmítli hnout z místa. Tlumočník tehdy na rozzuřené dotazy, kdy půjdou dál, pouze pokrčil rameny. „Minulé dny šli příliš rychle, nyní čekají, až je najdou jejich duše.“
Extrémy jsou při zařizování interiéru nežádoucí
Věci, stejně jako lidé, vyžadují naši pozornost. Pokud je jich kolem nás příliš, naše mysl je zahlcená a nedokáže přijímat další podněty. Klesá naše schopnost soustředění. Máme tendenci na věcech ulpívat. Musíme na ně myslet, pečovat o ně. Je složité se posunout.
Příliš strohý interiér zase brání v odpočinku, pohání k aktivitě. Těžko se budeme v takovém prostoru povalovat a snít.
Učení Feng Shui je o hledání vyváženosti v prostoru, vztazích, ve vlastním životě. Každý extrém je zárodkem svého opaku. Přemíra aktivity vede k apatii či nemoci, nedostatek pohybu, smutek vyvolává neklid, hněv.
Máme možnost volby
Každému vyhovuje odlišný životní styl a tíhne k jinému extrému. Přesto není na škodu si pamatovat, že za všechno se platí. Vyvážený život, vztah i prostor je postaven na rovnováze přijímání a dávání, na harmonii mezi tmou a světlem, měkkostí a tvrdostí, klidem a pohybem. Stojí za zvážení, zda koupě další skříně nepřinese místo volnosti zátěž, jestli některá „bezplatná“ pomoc nestojí příliš vysokou cenu.
Napsat komentář