Moje dcera studuje design interiérů a občas se mě ptá, jak by zařízení prostoru mělo vypadat z hlediska Feng Shui. Nedávno jsme spolu prohlížely domácí úkoly její třídy. Studenti měli navrhnout dětský pokoj a jeho zařízení. Některé nápady se mi líbily, ale u dalších jsem byla nemile překvapená nepraktičností. Dovolte, abych se s Vámi prostřednictvím prvního dílu miniseriálu podělila o několik drobností, které mě v té souvislosti napadly…
Připravte pokoj pro změny
Ať máte hluboko do kapsy nebo výdaje na zařízení dětského pokoje nejsou žádným problémem, přimlouvám se za variabilitu. Není nic strašnějšího, než když vytvoříte místo, kde je všechno pevně přišroubované, na míru vyrobené a stůl či skříň se nedá ani o milimetr posunout. Takové pokoje vypadají na fotografiích velmi krásně, ale zabíjí kreativitu. Jak děti rostou, mění se jejich záliby i potřeby, a přesto by měl jejich prostor odrážet aktuální stav.
Hrací domečky bývají oblíbené. Postupně se však stávají nepotřebnou dekorací, ve které se hromadí pouze nepořádek. Pokud je takový doplněk trvale spojený s dalším zařízením, čekají vás demoliční práce a výrazné úpravy nábytku. Může se také stát, že původně vymyšlené zařízení dítěti nevyhovuje, například u rohového psacího stolu z vám neznámých příčin nechce dítě sedět a raději se hrbí na posteli… nebo skříň za nějaký čas shledáte nevhodně umístěnou, příliš malou, neskladnou…Potom je třeba vymyslet jinou variantu, jinak se místnost stane muzeem a energie zde bude stagnovat.
Dětský pokoj by měl mít podlahu z kvalitního odolného a pevného materiálu, který nestudí, aby se dalo hrát na zemi. Celoplošné koberce nebývají vždy vhodné. Když se vám zničehonic přes noc „narodí“ nový Picasso, máte pouze dvě možnosti: vyhodit koberec a modlit se, aby PVC a ostatní zařízení bylo dostatečně odolné, nebo dítěti i sobě kazit volné chvíle připomínkami, že tepich byl drahý a skvrny od akrylových barev, lepidel či odřezky ze dřeva mu neprospívají. Flekům se pravděpodobně stejně neubráníte (Stopy po cole, žvýkačce a rozšlápnuté pero vykonají své.), ale umělce možná otrávíte natolik, že pro jistotu nebude dělat vůbec nic…
Nepodceňujte výběr a umístění postele
Základem umístění každé postele podle Feng Shui je, aby její majitel při ležení viděl na dveře a za hlavou měl zeď jako pevnou oporu. V mnoha panelákových bytech bývá akceptování těchto požadavků poněkud svízelné, ale zvládnout se to dá. Trocha přemýšlení se rozhodně vyplatí, protože i hyperaktivní dítě tráví denně spánkem spoustu času. Nízký strop, trámy nebo poličky nad hlavou zhoršují kvalitu spánku, připravují spícího o sny a vize. Ani malé dítě bych neodsuzovala k trvalému spaní v nějakém malém hracím domečku.
Dobrou volbou je nákup menší, dětské, postele. Časem však budete muset koupit dospělou velikost.
Přiznávám se, jsem zaujatá proti postelím nad sebou. Pokud nebydlíte ve staré zástavbě z první republiky, je velmi pravděpodobné, že obě děti nebudou mít nad sebou dost prostoru – vzduchu. Teplo stoupá nahoru. Dole bude chladno, ale na palandě horko a nedýchatelno. Navíc zkuste ošetřovat nemocné dítě s horečkou na horní posteli. Buď musíte ovládat alespoň základy levitace, nebo ho po dobu nemoci přestěhovat.
K posteli patří matrace. Investujte do nové a kvalitní.
Jak na úložné prostory
Často se mě lidé na konzultacích ptají, kam mají umístit novou skříň. Většinou však postupně zjistíme, že nepotřebují nové úložné prostory, pouze ty staré musí využít lépe a vyřadit všechno, co nepoužívají. Toto pravidlo u dětí platí nejméně dvojnásob. Dětské potřeby se mění velmi rychle a dřevěné a plastové kostky střídají panenky, autíčka a lego, potom přijde na řadu malý chemik, tancovací podložka, činky a boxovací pytel…Třiďte, vyhazujte, posílejte dál, jinak skříně a krabice zadusí prostor i vás.
Zkuste vymyslet úložné prostory, které s dětmi porostou. Mějte plán, co dokoupíte nebo čím menší skříňku nahradíte. Pro malé děti některé zásuvky umístěte nízko, aby do nich mohly „uklízet“. Pokud všechno umístíte vysoko, nebudou moci trénovat a vy se na mnoho let odsoudíte do role otroka, který musí všechno dělat sám.
Dětský pokoj – prostor pro bezpečný růst
Dětské pokoje mohou být vězením pro dětské tělo i duši, rodičovskou noční můrou, nebo místem snění, tvoření a radosti. Záleží pouze na tom, jakou péči tomuto prostoru věnujete a jak se popasujete s množstvím požadavků, které místnost musí splňovat. Vaším heslem by měla být variabilita, dobrá postel a přiměřené úložné prostory.
Napsat komentář