Minulý týden jsem zase doma stěhovala. Smontovala jsem synovi za jeho mohutné asistence větší pracovní stůl, odložený ve stodole, a ten manželův přesunula do výhodnější pozice. Muž dosud pracoval v kanceláři, pracovna v našem malém domě není. Kvůli současným koronavirovým omezením však potřeboval pracovat z domova. Musela jsem vymyslet, aby měl pro svoje aktivity důstojnější a hlavně funkčnější prostor …
Může být pracovna všude?
Mnoho lidí je nyní v podobné situaci. Kvůli bezpečnostním opatřením nařízeným nebo doporučeným vládou ve svých domech a bytech trávíme víc času než kdy jindy. Musíme pracovní aktivity řešit nejen z Kancelář nahradila pracovna, ale mnoho lidí pracuje také z obývacího pokoje a kuchyně.
Pracovat lze téměř v jakéhokoli prostoru. Při dodržení několika základních pravidel dokážete i v malém bytě plnit potřebné povinnosti. Při hledání nového pracovního místa je důležitá představivost a nebát se změn.
Domov by měl žít spolu s námi.
Náš prostor by nám měl především sloužit, podporovat nás v tom, co potřebujeme nebo chceme. Dům a byt není žádným muzeem, kde by měly předměty zůstávat stále na stejném místě. Naopak. Prostor by měl citlivě kopírovat vaše potřeby. Pomáhat vám.
Ať už budete dělat jakékoli přesuny, pamatujte na základní pravidla uspořádání z hlediska Feng Shui. Máte celou paletu možností, ale jsou zásady, které byste měli dodržovat vždy.
Živitel rodiny musí mít to nejlepší.
Můžete zastávat jakékoli názory a výchovné postupy, ale základem smysluplného rodinného soužití je osvojení si zásady, že rodiče jsou nejdůležitější. Na jejich ramenou spočívá odpovědnost všechno zvládnout a zabezpečit rodinu. Proto je vytvoření vhodného místa pro vás nejdůležitější a má přednost před požadavky dětí. Pracovna pro rodiče není přepychem, ale důležitou podporou stability.
Najděte si klidné místo.
Pokud nemáte vlastní pracovnu, oddělte pracovní kout alespoň opticky. Pomůže Vám rostlina, skříň nebo se „odřízněte“ alespoň stolem. Podstatné je, aby se hlavní provoz domácnosti neodehrával za vašimi zády. Jinak byste při práci byli stále ve střehu a to je velmi vyčerpávající.
Snažte se nepracovat v ložnici. Sice tato místnost bývá v klidnější části domu, ale ložnice by měla sloužit k odpočinku, případně k podpoře kvality vašeho partnerského vztahu. Jestliže do ní vmáčknete pracovnu, mohla by se vám zhoršit kvalita odpočinku. Vaše podvědomí vnímá prostor kolem vás i ve spánku, a tak vzniká reálné nebezpečí, že vás začnou vaše pracovní úkoly zaměstnávat i v noci.
Mějte pevná záda.
Co je pro pracovnu nejdůležitější? Klíčové je správné umístění stolu a židle. Rozhodně byste měli mít při sezení oporu za zády – zeď, pevný kus nábytku, případně alespoň pracovní židli s vysokým opěradlem.
Díky tomu budete mít pocit větší opory a vaše rozhodování bude rychlejší a méně pod vlivem strachu.
Výhled podporuje úspěšný rozvoj.
Vhodnější je takové natočení nábytku, ze kterého budete mít při sezení i dobrý výhled (minimálně boční) na dveře a do místnosti. Vyvarujte se celodenního dívání do zdi. Přímý pohled do okna vás zase bude zbytečně rozptylovat. Vzhledem k možnosti hledět do místnosti se vyhnete nepříjemným překvapením a budete se lépe na práci soustředit. V případě potřeby ohlídáte aktivity svých dětí. Díky dobrému výhledu k Vám budou lépe přicházet nové informace a nápady.
Najděte si správný stůl a židli.
Váš stůl by měl být stejně pevný, jako pracovní pozice, kterou chcete zastávat. Ideální je takový, co má chráněné boky a přední část. S nadsázkou lze říci, že by si nikdo neměl všimnout, že sedíte za stolem v kalhotech od pyžama.
Dejte přednost klasické kancelářské židli s područkami a vzadu vysokým opěradlem. Jídelní židle udělá také krátkodobě svoji službu, můžete si ji změkčit alespoň polštářkem nebo polstrováním, abyste na ní vydrželi přiměřený čas sedět.
Nic se však nemá přehánět. Příliš měkké křeslo, takové, co se z něho obvykle díváte na televizi a upadnete do něj jako do vody, je sice skvělé na podvečerní relaxaci, ale pracovnímu výkonu neprospěje.
Čas od času zkuste změnit pozici. Jsou lidé, kteří potřebují po místnosti přecházet, lépe se jim myslí v pohybu. Ve strnulé pozici ztrácejí koncentraci, usínají.
Dbejte na dostatečné osvětlení.
Pokud přizpůsobujete pro práci prostor, který původně k tomu nebyl určený, je pravděpodobné, že vám bude chybět dobré osvětlení. Podívejte se po volných stolních i stojacích lampách, namontujte silnější žárovky. Ideální jsou širokospektré, aby jejich světlo suplovalo přirozené denní. Prodloužíte svoji svěžest a budete se cítit lépe i psychicky.
Méně předmětů = rychlejší tok energie.
Množství předmětů blokuje aktivitu a brzdí další rozvoj. Pokud máte pocit, že se nedokážete pohnout a s neobvyklou situací jste zamrzli, vykliďte z prostoru kolem sebe zbytečnosti. Čím méně toho budete kolem sebe mít, tím snadněji naleznete nová řešení. Pokud se nedokážete rovnou s vyřazenými doplňky rozloučit, dejte je prozatímně do bílé krabice. Stanovte si však nějaké rozumné datum, kdy určíte, které předměty definitivně odstraníte, a co se vrátí.
Stále je co zlepšovat.
Můj manžel má nyní z většiny našeho obývacího pokoje pracovnu. Není to dlouhodobě vhodné řešení, ale nám se nyní hodí, že nemusí nikam cestovat. Pouhé natočení nábytku mu pomohlo k lepšímu odclonění od zbytku dění. Vytvořil si vlastní pracovní „bublinu“, má dostatečné soukromí.
Synovi nový stůl také pomohl. Přestal rýsovat větší výkresy na jídelním stole, kde brzdil obvyklý rodinný provoz. Jeho stůl má jedinou nevýhodu. Ať je jakkoli velký, je stále pokrytý souvislou vrstvou papírů a tím láká naši kočku, aby si v jeho středu dělala pelíšek.
Napsat komentář